December 15-én jártunk a 2017-es őszi pályázatunk egyik nyertesénél, az I. Sz Bókay Gyermekgyógyászati Klinikán. Mindig nagy izgalommal tölt el minket, amikor személyesen találkozhatunk az érintettekkel, hiszen ilyenkor betekintést nyerhetünk az intézmények tevékenységébe. A Gyermekklinika számára egy Memmert tömegspektrometriás szárítószekrény került átadásra.
A Klinikáról röviden
Az első intézményt („A' Pesti orthopaedi Privát-Intézet a' Mirigykór 's Elgörbülések gyógyítására az emberi testen 's tagokon”) Schoepf-Merei Ágost alapította 1836-ban a mai Dohány utcában. Miután az 1838-as nagy pesti árvíz idején az épület összeomlott, 1839-ben a mai Puskin utcában egy ház 10 szobáját kibérelve 12, majd 19 betegággyal, ambulanciával, műtővel, házi-patikával és korbonctani részleggel általános gyermekkórházként üzemelt tovább. Az intézet az akkori világ negyedik gyermekkórháza volt a párizsit, szentpétervárit és a bécsit követően. A rohamosan bővülő tevékenység szétfeszítette a bérelt helyiségek szűkös lehetőségeit, ezért egy új, önálló épületet építettek a kórház céljaira az „Ősz utczában" (ma Szentkirályi utca). 1883-ban, a „Gólya utcában” (ma Bókay utca) a kor legmodernebb követelményeinek megfelelően új gyermekkórházat is emeltek Bókai János professzor irányítása alatt. Utóda, ifj. Bókay János igazgatósága idején a gyermekkórház Európa egyik vezető intézményévé vált, amely fokozatosan egyetemi klinikává alakult át.
Ma már a Gyermekklinika kiemelten és részben országos hatáskörrel számtalan speciális területtel foglalkozik, többek között vese, légúti és máj megbetegedésekkel, de legfőképpen a csecsemő- és gyermekgyógyászat tartozik a legfontosabb feladatai közé.

Szanka Tímea alapítványi koordinátor és Dr. Szatmári Ildikó laboratóriumi vezető a Gyermekklinika nevében veszik át a Victoria a Gyermekekért Alapítvány Kurátoraitól, Fehér Lászlótól és dr. Adámi Csabától az adományozott eszközt. (balról jobbra)
Miben segítettünk?
Az országban összesen két helyen szűrnek veleszületett anyagcsere-betegségekre: Szegeden és a budapesti Gyermekklinikán. 2007 októbere óta a laboratóriumban az addigi 4 helyett 26 örökletes betegséget képesek kimutatni az újszülött csecsemő egyetlen csepp véréből. A vizsgálatnak köszönhetően felismerhetők olyan mentális és egyéb rendellenességek, amelyek nem feltétlenül gyermekkorban, hanem később, felnőttkorban alakulhatnak ki. Évente kb. 60 000 újszülött mintáját vizsgálják meg és átlagosan 50-60 gyermek esetében igazolódik örökletes anyagcsere-betegség. Ennek kivizsgálásban segít a tömegspektrometriás szárítószekrény, amelynek segítségével a szárított vércseppből kioldott minta összetételét vizsgálják. A kiterjesztett szűrés alkalmazása óta a laboratórium gépparkja nem került felújításra. Az eddig működő Memmert szárítószekrény az elmúlt egy évtizedben jelentősen korrodálódott és a szakszervíz felmérése alapján cserére szorult. A Memmert márka a piacon fellelhető szárítószekrények közül az egyik leginkább saválló termék.
A pályázat révén egy több, mint 10 éves készülék cseréjét sikerült megvalósítani az I. Sz. Bókay Gyermekgyógyászati Klinikán, ami nagymértékben hozzájárul a magyarországi újszülöttkori szűrés további biztonságos működéséhez.