Fő támogatónk:
14 év 133,7 millió Ft támogatás 328 intézménynek
Hírek
<< vissza a hírekhez

Modern varázsköpeny: az ólomköpeny2019. 03. 08.

A pályázati anyagok elbírálása során mindig akadnak „visszatérő” intézmények, amelyek tevékenysége olyan széles körben érinti a gyermekgyógyászatot, hogy a folyamatos eszközbeszerzés, frissítés mindenképpen szükséges. A 2018-as őszi pályázatunk egyik nyertese, az I. sz. Bókay Gyermekklinika országos hatásköre és sokrétű, speciális területei miatt szinte minden alkalommal felkelti az Alapítvány Kuratóriumának figyelmét.

Korábbi cikkünkben részletesen írtunk a Gyermekklinika történetéről, működéséről és kiemelt szerepéről a magyarországi újszülöttkori szűréssel kapcsolatban. Februárban az intézmény egy másik, nem kevésbé csekély jelentőséggel bíró osztályával ismerkedhettünk meg: a radiológiával. A Gyermekklinika ezúttal a röntgensugárzás káros hatásai ellen védő 2 db felnőtt ólomköpennyel és 1 db pajzsmirigyvédővel lett gazdagabb.

Röntgen: se vele, se nélküle

1895 novemberében Wilhelm Conrad Röntgen német tudós több héten át tartó kísérletsorozata után közleményt adott ki a Würzburgi Fizikai-Orvosi Folyóiratban: felfedezett egy olyan sugarat, amely az ólmon kívül minden anyagon áthatol.

Egy hónapon belül az egész világ a röntgensugárról beszélt, amely feltalálójának meghozta a legelső fizikai Nobel-díjat. Mint minden felfedezés alkalmával, megjelentek a szkeptikusok, akik a röntgensugarat halálsugárnak tartották, ami majd elpusztítja az emberi fajt. Az álmodozók csodának tekintették, aminek a segítségével a vakok látni fognak és amivel bonyolult ábrákat és rajzokat lehet majd a tanulók fejébe sugározni. Az orvosok úgy vélték, egy ima meghallgatásra talált.*

Valahol félúton találjuk az igazságot. Bár közel 125 évvel a röntgen feltalálása után az emberi faj még mindig létezik, sőt, a röntgensugarak biológiai hatása - gondos adagolás és ellenőrzés esetén - sok betegség gyógyításánál előnyösen alkalmazható, ismernünk kell a velejáró hátrányokat is. A röntgensugárzás nagy energiájú elektromágneses sugárzás, amelyre az osztódó sejtek különösen érzékenyek: túl nagy, vagy túl sokszor alkalmazott sugárkezelés esetén elpusztulnak. Az emberi szervezetben ilyen sejtek főleg a genitális szervekben (nemi szervek), a bélben, illetve a pajzsmirigyben találhatók. Az ólom az egyetlen olyan anyag, amelyből egy relatíve „vékony” réteg is elegendő, hogy a káros sugárzástól megvédje az említett szerveket.

Miben segítettünk?

Az I. Sz. Bókay Gyermekklinika radiológiai osztályán található ólomköpenyek a folyamatos használat során megkoptak, korántsem olyan hatékonyak, mint új társaik. Alapítványunk az új védőeszközökkel a klinika munkatársainak és a gyermekeknek kívánt segítséget nyújtani, hogy a röntgenezés továbbra is biztonságos keretek között történjen.

Kísérje figyelemmel az Alapítvány tevékenységét Facebook oldalunkon,
 ahonnan első kézből értesülhet a pályázati kiírásokról, átadásokról és programjainkról!

A felhőtlen mosolyokért dolgozunk

Mi lennénk a legboldogabbak, ha minden rászoruló arcára mosolyt varázsolhatnánk, azonban mint minden alapítványnak, a mi működésünknek is megvannak a maga keretei.

Az elmúlt időszakban sok magánszemély fordult hozzánk segítségért, ám alapítványunk kizárólag gyermekkórházak, gyermekgondozó és hátrányos helyzetű gyermekeket segítő intézmények által benyújtott pályázatok útján tud adományokat eljuttatni a segítségre szorulókhoz.

Köszönjük a megértést.

Bízunk benne, hogy munkánkkal továbbra is sok gyermek mosolyához járulhatunk hozzá.

Hogyan segíthetek?

A befizetett adója egy százalékáról rendelkező nyilatkozatában jelölje meg Alapítványunkat, mint támogatott intézményt!

VICTORIA A GYERMEKEKÉRT Egészségvédelmi Közhasznú Alapítvány adószáma: 18022933-1-13

Vásároljon VICTORIA irodaszert, melyek értékesítéséből befolyó bevétel meghatározott részét az Alapítvány kapja!

Adományozzon tetszőleges összeget Alapítványunknak, melyről igazolást állítunk ki, hogy adókedvezményét érvényesíthesse!

Számlaszámunk: 12001008 - 01778979 – 00100007